Ako vznikne prietrž

Možno ste zvedavý ako môže prietrž vzniknúť. Brušná stena má prirodzenú oblasť potenciálneho oslabenia, ktorá je prítomná od narodenia.

Ostatné oblasti oslabenia sa vytvoria v súvislosti s rôznymi faktormi ako sú napríklad chirurgický zákrok, úraz, tehotenstvo, prirodzeným starnutím, alebo natiahnutím svalstva. Väčšina prietrží, ktoré vzniknú v dospelosti vyplýva z natiahnutia brušných svalov, ktoré sú oslabené vekom alebo vrodenými faktormi.

Prietrže môžu vzniknúť aj v blízkosti predchádzajúcej traumy brucha alebo rezu po predchádzajúcej operácii. Svaly, ktoré sa liečia po reze sa môžu občas zlomiť a dôjde k vytvoreniu prietrže. Pacienti, u ktorých sa vytvorí tento typ prietrže môžu mať viacero rezov na rovnakom mieste.

Keď sa sformuje prietrž, vytvorí sa vlastne diera v svalstve brušnej steny, ktorá umožní vnútorným vrstvám brucha, aby sa vytlačili cez oslabené miesto. Slučka čreva alebo tukové tkanivo môžu tlačiť proti tejto vrstve a vytvoria vak. V tomto bode ešte nemusíte ani vedieť o tom, že sa vám vytvára prietrž, aj keď môžete cítiť pálenie alebo šteklenie/tŕpnutie.

Pôvod vzniku hernie

Možno ste počuli o tom, že prietrže vznikajú pri zdvíhaní ťažkých vecí, ale to je len mýtus. Kým zdvíhanie ťažkých predmetov a ostatné namáhavé aktivity môžu prietrž zhoršiť, v skutočnosti nie sú príčinou jej vzniku. Väčšina prietrží je výsledkom oslabenia svalov, ktoré existuje dávno predtým ako sa prietrž objaví.

Nasledujúce aktivity alebo udalosti môžu zhoršiť alebo viesť k objaveniu sa prietrže:
  • Zdvíhanie
  • Prírastok hmotnosti
  • Skrútenie, ťahanie alebo námaha svalov
  • Chronická zápcha
  • Chronický kašeľ