Regenerácia

Bezprostredne po Vašej operácií Vás prevezú na pooperačnú izbu a na niekoľko hodín Vám môžu intravenózne (IV) podať tekutiny a lieky proti bolesti. Vo väčšine prípadov sa pacienti môžu vrátiť domov veľmi skoro po operácií. Predtým ako Vás pošlú domov, sa zamestnanci uistia, že môžete jesť, piť, močiť a chodiť. Môžete dostať recept na lieky proti bolesti v prípade, že doma cítite v oblasti rezu ťažkosti. Rez samotný bude prekrytý obväzom alebo DERMABONDTM - lokálnou kožnou lepiacou páskou (DERMABONDTM Topical Skin Adhesive).

Odporúča sa, aby si pacienti zabezpečili pomoc doma na niekoľko dní po operácií. Taktiež, predtým ako odídete z nemocnice:

  • Vypýtajte si telefónne číslo, ak by ste z domu potrebovali zavolať v prípade, že budete mať nejaké problémy.
  • Opýtajte sa ako si dohodnúť nasledujúce stretnutie tak, aby mohol byť sledovaný proces Vašej rekonvalescencie.
  • Ak je rez z Vašej operácie prietrže prekrytý obväzom, opýtajte sa Vášho lekára alebo zdravotnej sestry, kedy ho môžete odstrániť.

Vo všeobecnosti sa neodporúča šoférovať počas 48 hodín nasledujúcich po operácií pretože účinky anestézie Vás budú stále ovplyvňovať. Šoférovanie môže byť namáhavé aj na strane operačného rezu, takže Váš lekár Vás môže požiadať, aby ste so šoférovaním nejaký čas počkali. Ďalej, ak beriete lieky proti bolesti, možno nebudete môcť pracovať so strojmi. Ak si nie ste istý, či môžete šoférovať, opýtajte sa svojho lekára.

Počas prvých niekoľkých dní si možno všimnete nejaké opuchy alebo zmenu farby okolo operačnej rany, čo je normálne. Je taktiež normálne, že operačná rana je pomliaždená, citlivá alebo znecitlivená. Mali by ste byť opatrný pri kúpaní alebo sprchovaní, aby ste si počas niekoľkých dní nenamočili miesto Vášho rezu. Je taktiež dôležité zabrániť zápche, čo by mohlo zvýšiť tlak na Vašu operačnú ranu. Je to mimoriadne múdre opatrenie, najmä ak beriete lieky proti bolesti, pretože tieto môžu občas zápchu spôsobovať. Je vhodné jesť potraviny s vysokým obsahom vlákniny a piť dostatok tekutín ako sú voda a ovocné džúsy.

Kedy je potrebné zavolať Vášmu lekárovi

Ak máte niektorý z nasledujúcich problémov po návrate domov, po chirurgickom zákroku, zavolajte svojmu lekárovi:
  • horúčka
  • nadmerný opuch
  • ťažkosti s močením
  • začervenanie
  • krvácanie
  • bolesť, ktorá sa zhoršuje

Po zotavení sa z operácie prietrže by ste mali byť na ceste k plnohodnotnému životu. Určite konzultujte s Vašim lekárom pooperačný stav, ak máte nejaké otázky alebo obavy.